Wymarzony dom na odludziu? Na to zwróć uwagę!

Wymarzony dom na odludziu? Na to zwróć uwagę!

Kto z nas choć raz w życiu nie chciał rzucić wszystkiego i wyjechać? Czasem wyłącznie poczucie osamotnienia, z dala od miastowego zgiełku, w otoczeniu natury, pozwala człowiekowi odetchnąć i nabrać nowej energii do dalszego działania. Może taki własny zakątek w odludnym miejscu jest dobrym rozwiązaniem dla Ciebie?

Dom marzeń z dala od wszystkiego

Co oznacza dla Ciebie dom marzeń? Czy jest to nowoczesny indywidualny projekt domu stworzony z najlepszym architektem w mieście? A może to stuletnia chatka z gankiem i drewnianą fasadą wśród drzew i krzewów owocowych? Bez względu na to, jakie są Twoje pragnienia i jak wyobrażasz sobie miejsce, w którym chciałbyś spędzać czas, najważniejsze jest jego otoczenie.

Jeśli masz naturę osoby lubiącej obcować z przyrodą i która nie musi mieć na co dzień dostępu do wszelkich udogodnień wielkiego miasta, rozważ znalezienie lub wybudowanie domu na odludziu. Wówczas z pewnością przestrzeń, jaką da Ci takie miejsce, pozwoli Ci na psychiczny i fizyczny odpoczynek od dynamicznej i głośnej codzienności.

Odludzie i utrudnienia związane z mediami

Planując budowę lub kupno domu z dala od innych zabudowań, musisz zdawać sobie sprawę z wielu utrudnień. Ze względu na słaby dostęp do niektórych mediów, warto rozważyć alternatywne źródła ogrzewania obiektu. Przykładem może być przerwa w dostawie prądu, a w konsekwencji  wyłączenie ogrzewania. Wówczas warto mieć w zanadrzu agregaty prądotwórcze Pramac lub możliwość dogrzania domu np. kominkiem czy rezerwowym piecykiem na paliwo stałe.

W przypadku wody zadbaj o własne ujęcie. Mimo że jest to kosztowna inwestycja, staniesz się niezależny i nie będziesz musiał się obawiać o występowanie ewentualnych awarii sieci wodociągowej.

Samowystarczalność na pierwszym miejscu

Planując przeprowadzkę do domu znajdującego się z dala od miasta, skup się na zagwarantowaniu sobie samowystarczalności, która wiąże się z licznymi ułatwieniami.  Zorganizuj spiżarnię, gdzie można magazynować produkty (spożywcze, chemię domową itp.), a wyprawy do sklepów położonych zbyt daleko nie będą konieczne. Stwórz miejsce na narzędzia, które niewątpliwie będą Ci potrzebne do prac domowych i ogrodniczych.

Poza tym dom na odludziu musi być odporny na wpływ pogody, szczególnie jeśli będzie znajdował się na otwartym terenie. Farba antykorozyjna użyta do pokrycia elementów metalowych takich jak ogrodzenia, bramy garażowe i rynny narażonych na oddziaływanie czynników atmosferycznych, przedłuży ich żywotność. Ostatnia kwestia to założenie systemu alarmowego. Zapewnisz swojemu dobytkowi bezpieczeństwo w chwili, gdy Ty będziesz daleko.