Wrocław – czy w tym mieście warto prowadzić działalność gospodarczą? Sprawdźmy!

Wrocław – czy w tym mieście warto prowadzić działalność gospodarczą? Sprawdźmy!

Wrocław jest dużym miastem strategicznie zlokalizowanym na mapie Polski. Stad niedaleko do granicy czeskiej, słowackiej i niemieckiej – nikogo więc nie powinno dziwić, że to właśnie we Wrocławiu krzyżują się ważne szlaki handlowe. Zazwyczaj w takich punktach na mapie znajdują się prężnie rozwijające metropolie, korzystające ze swojego atrakcyjnego położenia. Jak jest w przypadku Wrocławia? Czy miasto to faktycznie przyciąga międzynarodowych inwestorów i duże pieniądze? Jakie branże najprężniej rozwijają się we Wrocławiu i czy warto wynająć tu przestrzeń biurową? Sprawdźmy!

Transport i logistyka we Wrocławiu

Już we wstępie wspomnieliśmy o strategicznym położeniu Wrocławia na mapie Polski. Miasto to jest doskonale skomunikowane z innymi dużymi ośrodkami miejskimi siecią dróg szybkiego ruchu i autostrad – z łatwością dojedziemy stąd zarówno do Krakowa, jak i do Poznania czy Łodzi – ostatnie z wymienionych miast jest z kolei bramą na Warszawę i wybrzeże. Dlatego Wrocław dobrze wykorzystał swoją lokalizację, i doskonale rozwija się tu branża logistyczna i transportowa. Na obrzeżach Wrocławia znajdziemy wiele dużych centrów logistycznych zajmujących się rozdzielaniem dostaw na pozostałe regiony kraju. Warto jednak nadmienić, że Wrocław od lat stara się dywersyfikować swoją gospodarkę – dlatego w mieście znajdziemy siedziby i placówki znaczących firm z różnych branż.

Wrocław – miasto nowych technologii

Wrocław zdecydowanie stawia na rozwój – dlatego w mieście dobrze rozwija się branża technologiczna. Mamy tu na myśli dostarczanie rozwiązań automatyzujących procesy produkcyjne – powstają one w tutejszych ośrodkach badawczych i są wdrażane przez miejscowe firmy realizujące usługi w tym sektorze. Dobrze rozwija się również tutejsza branża chemiczna, medyczna i farmaceutyczna – dla tego rozwoju ponownie ogromne znaczenie miał rozwój sektora technologicznego. Nie bez znaczenia w lokalnej gospodarce jest również branża IT i marketingu internetowego – znajdziemy tutaj zarówno firmy o już solidnie ugruntowanej pozycji, jak i te, które dopiero powstają.

Ile kosztuje wynajem biura we Wrocławiu?

Ile w tym mieście może zapłacimy za biuro do wynajęcia? Wrocław pod względem cen najmu powierzchni biurowych plasuje się w środku stawki liczonej dla dużych polskich miast – nie jest ani tanio, ani drogo. Średnia cena w tym mieście to 56 złotych za metr kwadratowy przy miesięcznym najmie. Warto jednak dodać, że są to często przestrzenie umeblowane – dla kogoś będzie to plusem, dla kogoś innego minusem. Ze swojej strony nadmienimy, że sofa do salonu znajdująca się w pomieszczeniu socjalnym może stać się głównym punktem życia biurowego. Miejscem, w którym powstają nowe pomysły, przyczyniające się zarówno do rozwoju firmy, jak i gospodarki tego wyjątkowego miasta!