Pompa ciepła, bojler czy junkers? – Co je różni?
Zastanawiasz się, jakim sposobem możesz zadbać o ciepłą wodę w swoim domu lub mieszkaniu? I co właściwie odróżnia bojler od junkersa oraz nowoczesnej pompy ciepła…? Jeśli poszukujesz informacji i wciąż wahasz się nad wyborem – oto wpis specjalnie dla Ciebie!
Junkers potocznie: gazowy piecyk kąpielowy
W wielu domach, blokach i kamienicach podgrzewacz wody nadal stanowi istotny element instalacji wodnej, a jego wybór spędza sen z powiek nowym właścicielom lokali użytkowych. Jednym ze sposobów podgrzewania wody jest właśnie klasyczny „junkers”, czyli gazowy „piecyk łazienkowy” – przepływowy podgrzewacz wody. Nie jest to jego oficjalna nazwa, jednak korzystając z niej w serwisie czy sklepie, łatwo dojść do porozumienia. Junkersy odchodzą obecnie do lamusa, jednak w wielu domach, szczególnie starszych kamienicach, nadal stanowią źródło ogrzewania wody. Ceny starszych modeli wahają się już od kilkudziesięciu do kilkuset złotych; w grę wchodzą jednak koszty konserwacji przynajmniej raz w roku. Każda konserwacja czy naprawa (Junkers – Kraków: polecamy) koniecznie musi zostać zlecona fachowcowi, który posiada uprawnienia gazowe; konieczny jest również montaż czujnika czadu.
Bojler – elektryczny podgrzewacz wody
Bojlerem nazywany jest elektryczny, pojemnościowy podgrzewacz wody. Działa na prąd, dlatego koszty podgrzewania wody doliczane są do rachunków za energię elektryczną. To najczęstszy wybór domów, których gospodarze nie chcą narażać siebie i bliskich na kontakt z gazem bądź inwestują w instalację fotowoltaiczną, wypisując koszty podgrzewania wody właśnie w pracę paneli solarnych. Poza tym rozwiązaniem charakterystyczną dla korzystania z bojlera w Polsce jest zmiana taryfy u operatora energetycznego na korzystniejszą, na przykład nocną – wraz z dostosowaniem do innych urządzeń elektrycznych takich jak pralka czy zmywarka.
Pompy ciepła – Energy Save
W przypadku gospodarstwa domowego najbardziej efektywną metodą podgrzewania wody oraz ogólnie temperatury w domu jest pompa ciepła. Efektywność energetyczna pomp ciepła może być ponad trzykrotnie wyższa niż w przypadku innych podgrzewaczy elektrycznych, kotłów lub pieców, również gazowych. Ponadto pompa nie potrzebuje paliw kopalnych do produkcji energii i nie powoduje zanieczyszczenia powietrza. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła Energy Save, czyli pompy szwedzkiej firmy, która wprowadza na rynek urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii. Warto mieć na uwadze, że systemy podgrzewaczy ciepłej wody działające na bazie pompy ciepła mają zwykle wyższe koszty początkowe niż inne konwencjonalne podgrzewacze pojemnościowe. Są jednak znacznie bardziej bezpieczne oraz generują niższe koszty eksploatacyjne, co z czasem równoważy ich wyższe ceny zakupu i instalacji.