Pokój nastolatka - o czym warto pamiętać?

Pokój nastolatka - o czym warto pamiętać?

W pewnym momencie życia dziecka, rodzice muszą przynajmniej dokonać pewnego przemeblowania. Nawet najbardziej uniwersalne meble nie będą pasować zarówno do pokoju ucznia szkoły podstawowej, jak do przyszłego studenta przygotowującego się do matury. Powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów, które z pewnością pomogą nam właściwie wybrać.

Właściwe oświetlenie

W dzisiejszych czasach zdecydowana większość wolnego czasu spędzanego przez nastolatków odbywa się przed ekranem. Abstrahując od jakości treści znajdujących się w internecie, musimy zwracać szczególną uwagę na potencjalne zagrożenia dla zdrowia naszych pociech. Oczywiście na pierwszym miejscu cierpią ich oczy. Zbyt duże narażenie na światło przy niskiej jakości oświetleniu może być zgubne szczególnie po kilku, a w niektórych przypadkach kilkunastu latach. Zasilacze LED świetnie sprawdzą się w młodzieżowych pokojach. Warto zwrócić szczególną uwagę na stale powracający problem bóli w dolnych odcinkach pleców. Można go ograniczyć poprzez wykorzystywanie ergonomicznych foteli do biurka od najmłodszych lat.

Minimalizm w cenie

Wspominaliśmy już, że nastolatkowie w dużej mierze spędzają czas przed ekranem komputera. Oczywiście nie oznacza to, że oglądają tam tylko i wyłącznie filmy nagrywane przez influencerów, czy też grają w gry niemające praktycznie żadnej wartości edukacyjnej. Internet to kopalnia wiedzy przydatnej do nauki, a także możliwość zakupu książek w formie elektronicznej. Właśnie z tego powodu warto zastanowić się, ile przestrzeni w naszym pomieszczeniu właściwie potrzebujemy. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na książki oraz artykuły papiernicze. Bardzo często możemy mieć wrażenie, że wszystko może się przydać. Właśnie przez tego typu myślenie niestety pomieszczenie wydaje się zagracone i młodzież nie będzie czuła się tam komfortowo.

Miejsce do spędzania czasu

Oczywiście nie znaczy to, że pokój młodzieżowy ma służyć do siedzenia przed ekranem i niczego więcej. Wręcz przeciwnie - jeżeli istnieje taka możliwość, powinniśmy móc udostępniać tę przestrzeń w taki sposób, aby korzystało z niej więcej osób. Nasze dziecko z pewnością będzie chciało zaprosić zarówno znajomych, jak i członków rodziny do wspólnego spędzania czasu. Może być to nauka, granie na konsoli, a nawet czytanie książek. Warto stworzyć przestrzeń, która będzie odpowiadać każdej aktywności.