Naprawa junkersów? Koniecznie z fachowcem!

Naprawa junkersów? Koniecznie z fachowcem!

Planujesz zakup piecyka gazowego? A może masz już swój system podgrzewania wody, jednak uległ on uszkodzeniu? Podpowiadamy, o czym musisz pamiętać, by naprawa przebiegła nie tylko skutecznie, ale przede wszystkim bezpiecznie oraz jak dbać o piecyk, by służył jak najdłużej.

Junkers – czym jest?

Piecyki gazowe (nazywane także gazowymi podgrzewaczami wody) wiszą zwykle nad wannami czy przy prysznicach, w łazienkach. Charakterystyczne, klasyczne junkersy, których nazwa pochodzi od najbardziej popularnego producenta, kojarzone są najczęściej z blokami i kamienicami oraz miejscami, gdzie kłopotliwy byłby montaż kotła czy korzystanie z nowoczesnej pompy ciepła Energy Save. Junkersy rozpowszechniły się już kilka dekad demu, jednak nadal nie brakuje ich w starych blokach z wielkiej płyty. Wymieniane są najczęściej na elektryczne podgrzewacze wody, czyli bojlery – ze względu na poczucie bezpieczeństwa.

Czym grozi uszkodzony junkers?

Piecyk gazowy to zdecydowanie tańszy sposób podgrzewania wody niż elektryczny bojler, a obecne ceny prądu sprawiają, że gaz mimo wszystko wraca do łask. Chociaż w sklepach można znaleźć nowoczesne modele takich piecyków, w wielu kamienicach nadal zobaczyć można modele stare, które łatwo mogą ulec rozszczelnieniu i uszkodzeniu. Zasada działania wszystkich piecyków gazowych – niezależnie od roku, w którym powstały – pozostaje jednak niezmienna; w junkersach spala się płynny gaz, który może być niebezpieczny dla zdrowia. Dla bezpieczeństwa domowników ważna jest więc nie tylko prawidłowa instalacja urządzenia, ale przede wszystkim jego prawidłowa eksploatacja oraz regularnie odbywane kontrole, a także stały dopływ świeżego powietrza i montaż czujnika czadu.

Dlaczego konieczne jest wezwanie fachowca?

Gdy piecyk ulega uszkodzeniu lub dawno nie był kontrolowany, konieczne jest wezwanie osób, które są wykwalifikowane w pracy przy instalacjach gazowych. To one posiadają urządzenia monitorujące, czy instalacja nie jest rozszczelniona oraz czy piec pracuje prawidłowo. Fachowców bez trudu znajdziemy w sieci, dobrze jest sugerować się opiniami zadowolonych z profesjonalizmu klientów, u których sprawnie przebiegła naprawa. Junkers (Kraków to miasto, w którym bez problemu znajdziesz zarówno fachowców, jak i wyspecjalizowanych sprzedawców) może także wymagać wymiany na nowy. W takim wypadku poprośmy o poradę specjalistów; wybierajmy spośród produktów certyfikowanych i o odpowiednich gwarancjach. Tylko wtedy możemy poczuć się we własnej łazience naprawdę bezpiecznie.