Marzysz o domku na odludziu? Na to warto zwrócić uwagę!
A gdyby tak rzucić wszystko i uciec w Bieszczady? O posiadaniu własnej przestrzeni z dala od ludzkich siedzib marzy niemal każdy. Nim jednak przystąpisz do realizacji tego planu, warto rozważyć kilka kluczowych kwestii. Wybór projektu domu, rodzaju zagospodarowania przestrzeni zielonej czy małych detali, dopełniających całość – na to warto zwrócić uwagę. O czym nie możesz zapomnieć, budując własną chatkę na odludziu? Sprawdź!
Projekty domów nowoczesnych – idealne również w głuszy
Pierwszym skojarzeniem z domkiem na odludziu jest mała, drewniana chatka porośnięta mchem. Nie oznacza to jednak, że nie możesz zdecydować się na coś bardziej nowatorskiego – wręcz przeciwnie! Projekty domów nowoczesnych typu stodoła lub budowli z płaskim dachem doskonale sprawdzą się zarówno na obrzeżach miasta, jak i w głuszy. Warto rozważyć również koncepcje, które uwzględniają dużą ilość okien lub przeszklone przestrzenie, np. tarasy.
Projekty domów nowoczesnych powinny być dopasowane nie tylko do Twoich potrzeb, ale również otoczenia. Wykorzystanie drewnianych elementów elewacji pozwoli na zachowanie bardziej swojskiego klimatu. Z kolei salon, usytuowany na parterze powinien mieć duże okna, by umożliwić nacieszenie oczu pięknymi widokami. Nim więc sięgniesz po klasyczny projekt małej, drewnianej chatki, rozważ wszystkie opcje!
Projektowanie terenów zielonych – niezbędne na odludziu
Planując budowę domu w głuszy, należy wziąć pod uwagę konieczność zagospodarowania terenów zielonych. W otoczeniu dzikich lasów i łąk wypielęgnowane rabatki mogą prezentować się nieco nienaturalnie. Biorąc się za projektowanie terenów zielonych, warto zasięgnąć porady specjalisty. Architekt krajobrazu to najlepszy wybór, ponieważ bierze pod uwagę całokształt, a nie jedynie wybrany fragment ogródka.
Profesjonalne projektowanie terenów zielonych to również dodatkowe możliwości. Jedną z nich jest stworzenie zielonej ściany wewnątrz domu lub na tarasie. W ten sposób możesz cieszyć się pięknem natury, a jednocześnie nie mieć problemów z jej okiełznaniem. Jeśli zdecydujesz się na wybudowanie domu o płaskim dachu, warto także rozważyć zasadzenie na nim ogrodu. W ten sposób Twoja chatka będzie jeszcze lepiej komponować się z otaczającą Cię dziką przyrodą.
Karmniki dla ptaków – dbaj o mniejszych braci, to Ci się opłaci
Śpiew ptaków to najbardziej relaksująca leśna melodia. Ptasie radio nadaje nieprzerwanie od wczesnych godzin porannych aż do zachodu słońca. Aby móc w pełni cieszyć się słodkim trelem, warto zadbać o odpowiednią zachętę dla naszych mniejszych braci.
Karmniki dla ptaków z pewnością przyciągną w okolice Twojego domu niejednego skrzydlatego śpiewaka. Zapewniając im pokarm, dbasz nie tylko o ich przetrwanie, ale również dostarczasz sobie wyjątkowych doznań muzycznych. Warto postawić przynajmniej 4 karmniki – po jednym z każdej strony domu. W ten sposób będziesz mógł cieszyć się pięknym, ptasim śpiewem niezależnie od tego, w jakiej części domu się znajdziesz.