Kraków – czy w tym mieście warto prowadzić działalność gospodarczą? Jakie branże odnajdą się tu najlepiej? Sprawdźmy!

Kraków – czy w tym mieście warto prowadzić działalność gospodarczą? Jakie branże odnajdą się tu najlepiej? Sprawdźmy!

Kraków jest jednym z największych polskich miast. Dziś postanowimy się mu przyjrzeć nieco bliżej od strony ekonomicznej – czy warto tutaj otworzyć swoje biuro? Jakie są średnie ceny biur do wynajęcia w Krakowie i które branże najprężniej się tu rozwijają? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziesz w dzisiejszym artykule. Informacji do przekazania mamy całkiem sporo, dlatego bez zbędnego przedłużania – zapraszamy do lektury!

Kraków – miasto z potencjałem

Kraków jest powszechnie uważany za edukacyjną stolicę Polski i w pokreśleniu tym nie ma ani krzty przesady – mieści się tutaj między innymi Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica czy Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki. Do tych, oraz wielu innych mających w tym mieście swoje siedziby uczelni, corocznie przybywają tysiące studentów – część z nich, w trakcie nauki zdąży pokochać to miasto i finalnie w nim zamieszkać. To właśnie ci młodzi, wyedukowani ludzie są potencjałem Krakowa – to miasto z bogatą historią, ale również miasto młodych, wyedukowanych ludzi. Wielu z nich otwiera, bądź planuje otworzyć w tym mieście biznes.

Najprężniej rozwijające się branże w Krakowie

W Krakowie możemy zaobserwować intensywny rozwój branży kulturalnej, badań i rozwoju oraz IT. W mieście tym działa szereg ośrodków badawczych, które dostarczają nowe rozwiązania technologiczne dla wspomnianego już IT, branży medycznej i szeroko pojętego hi-techu. Bardzo ważnym elementem miejscowej gospodarki jest oczywiście również branża kulturalna i turystyczna – jeżeli chodzi o tę drugą z wymienionych, to mamy tu na myśli turystykę lokalną. Kraków jest miastem pełnym zabytków i atrakcji turystycznych – dlatego firmy szerokie pole do rozwoju w tej dziedzinie. Kraków od zawsze był również kojarzony z IT, to z tego miasta pochodzi jedna najstarszych polskich firm tworzących oprogramowanie biznesowe.

Ceny biur w Krakowie

Przejdźmy do konkretów – ile kosztuje w tym mieście biuro do wynajęcia? Kraków jest pod tym względem konkurencyjny, jeżeli porównamy tutejsze ceny zresztą Polski. Średnia cena miesięcznego najmu biura to 58 zł/metr kwadratowy. W przypadku stref coworkingowych koszt wynajmu stanowiska to nawet kilkanaście złotych za dzień. W mieście nie brakuje również luksusowych obiektów biurowych, jednak ceny najmu w takich biurowcach są nieco wyższe i plasują się w przedziale 70 do 100 złotych za metr kwadratowy przy miesięcznym najmie. Biorąc pod uwagę wspomniane ceny oraz możliwości, jakie stwarza to miasto, uważamy, że warto zastanowić się nad otwarciem siedziby firmy właśnie tutaj!