Jakie są możliwości biznesowe Krakowa? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Jakie są możliwości biznesowe Krakowa? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Kraków jest byłą stolicą Polski i jednym z największych miast w naszym kraju. Jest także ważnym ośrodkiem edukacyjnym, kulturalnym i turystycznym – czy więc warto otworzyć biznes w tym starym mieście? Postanowiliśmy sprawdzić, które branże radzą sobie tu najlepiej – zapraszamy do lektury!

Kraków to miasto studentów

Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska – prestiżowe uczelnie z siedzibą w Krakowie można by jeszcze długo wymieniać. Dlaczego wspominamy o nich już na samym początku artykułu, który miał być poświęcony możliwościom biznesowym drzemiącym w tym wspaniałym mieście? To proste – okazuje się, że wielu z tych studentów pozostaje tu po ukończeniu szkoły. Osoby te przyczyniają się do urozmaicenia lokalnego rynku pracy, a także do samego rozwoju miasta. Warto podkreślić, że z sytuacją tą mamy do czynienia od lat. Studenci po prostu chętnie zostają w Krakowie i obierają go za swój główny ośrodek realizacji celów życiowych i biznesowych. Dobrym przykładem tego pozytywnego procesu jest na przykład powstanie firmy Comarch, która od lat dostarcza profesjonalne oprogramowanie do zarządzania firmą. Pomysł na założenie spółki zrodził się w głowie wykładowcy oraz grupy studentów jednej z tutejszych uczelni – dziś, po prawie trzech dekadach działalności, jest ona potentatem tak na rynku krajowym, jak i stopniowo światowym.

Kraków – miasto kultury i sztuki

Kraków w przeciwieństwie do wielu innych polskich miast nie został zrównany z ziemią w trakcie II Wojny Światowej. Dlatego większość jego zabytków pozostała nienaruszona i do dziś możemy podziwiać ich wyjątkową architekturę – dobrym przykładem jest tu na przykład Wawel czy chociażby Łazienki, ale warto także po prostu stanąć na środku rynku i podziwiać urokliwe, z pozoru zwykłe, kamienice tego miasta. Dodamy, że miasto kusi nie tylko architekturę – odbywa się tu wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych, a tutejsze muzea kusza ciekawymi wystawami i bogatą ofertą. Taka sytuacja stwarza szerokie możliwości dla rozwoju branży turystycznej w Krakowie. Nie bez powodu miasto to corocznie odwiedzają setki tysięcy turystów!

Ile kosztuje wynajem biura w Krakowie?

Niezależnie od tego, czy realizujesz cele biznesowe w sektorze IT, turystycznym czy w jakiejkolwiek innej branży, zapewne jednym z Twoich podstawowych kosztów będzie ten związany z opłaceniem biura do wynajęcia. Kraków kusi przedsiębiorców atrakcyjnymi cenami powierzchni biurowych. Obok zabytkowych kamienic wyrastają tu biurowce o standardzie porównywalnym z tym, z jakim mamy do czynienia w każdym większym Polskim mieście. Średnia cena wynajmu powierzchni biurowej w Krakowie to zaledwie 50 zł za metr kwadratowy, plasuje się więc w okolicy ogólnokrajowej średniej. Na koniec warto podkreślić, że w Krakowie nie brakuje przestrzeni coworkingowych, które są dostępne w o wiele niższych, niż średnia cenach.