Jak zaaranżować pokój dzienny?

Jak zaaranżować pokój dzienny?

Bardzo często wykorzystujemy inspiracje do wystroju wnętrz zza Oceanu. Nie inaczej jest w przypadku stylu loftowego. Zaczerpnęliśmy go ze Stanów Zjednoczonych i do dzisiaj pełni on bardzo ważną rolę w projektowaniu przestrzeni. Można go użyć przy aranżacji każdego pomieszczenia w domu lub mieszkaniu, ale najlepiej sprawdzi się w salonie.

Spis treści:

  1. Skąd wziął się styl loftowy?
  2. Nowoczesna propozycja
  3. Dodatki w loftowym salonie

Skąd wziął się styl loftowy?

WIemy już, że pierwsze kroki stawiał w Stanach Zjednoczonych. Miało to związek z kryzysem gospodarczym, który spotkał Amerykanów kilka lat po II Wojnie Światowej. Właśnie wtedy wiele fabryk opustoszało, a w miejsce robotników pojawili się artyści mogący tworzyć swoje dzieła praktycznie bez ponoszenia kosztów wynajmu. Z czasem ich "pracownie" przekształciły się w pełnoprawne mieszkania. I właśnie takie miejsca stanowiły podwaliny pod to, co nazywamy stylem loftowym. Posiada on kilka cech charakterystycznych, które znakomicie sprawdzą się w Twoim salonie. Przede wszystkim są to pomieszczenia przestronne zarówno jeżeli chodzi o powierzchnie, jak również wysokość. Cechują się także wysokimi oknami i dopływem naturalnego światła, oraz prostotą i minimalizmem.

Nowoczesna propozycja

W wielu miejscach w Polsce cały czas panuje przekonania, że każda przestrzeń musi zostać maksymalnie wykorzystana na meble czy też dekoracje. Styl loftowy pokazuje, że wcale tak nie jest. Jego minimalizm pozwala na bardzo swobodną aranżację wnętrz, dzięki której ich rozmiar nie będzie kojarzyć nam się z pustką. Chociaż minęło przeszło 70 lat od jego początków, styl loftowy cały czas dużo czerpie z pierwowzoru. Przede wszystkim przy okazji projektowania salonu, architekci od samego początku starają się wpuścić tam jak najwięcej światła. W połączeniu z masywnymi meblami pokój dzienny może stać się znakomitym miejscem do spędzania czasu w gronie rodzinnym, jak i ze znajomymi.

Dodatki w loftowym salonie

Czym charakteryzują się dekoracje w takim stylu? Oczywiście pewnego rodzaju minimalizmem i dopasowaniem do stonowanej kolorystyki. Geometryczne dywany zapewnią zarówno dopasowanie do przestrzeni, jak również komfort jej codziennych użytkowników. Na ścianach bardzo często pojawiają się plakaty, które niejako stanowią nawiązanie do artystycznych dusz z początków stylu loftowego. Jeżeli chodzi o oświetlenie, najczęściej wykorzystuje się wiszące lampy w metalowych kloszach lub stojące z drewnianymi elementami. Miłośnicy roślin z pewnością ucieszą się z faktu, że kwiaty stanowią bardzo subtelną, aczkolwiek widoczną przeciwwagę do fabrycznej surowości i także mogą pojawić się w Twoim salonie w stylu loftowym.