Jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym?

Jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym?

Styl loftowy, inaczej nazywany industrialnym pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. W dzielnicy Manhattanu pojawił się pomysł wykorzystania starych, opuszczonych fabryk i manufaktur na pomieszczenia mieszkalne i pracownicze. W tego typu pomieszczeniach charakterystyczna była czerwona cegła, duże okna czy wiszące kable. Styl loftowy rozprzestrzenił się na cały świat i zyskał wielu zwolenników. Sprawdź, jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym.

Salon w stylu loftowym

Wnętrza w stylu loftowym wyróżnia chłodny, surowy klimat. Dominują w nim odcienie szarości, czerni i bieli, a także takie materiały jak beton czy elementy czerwonej cegły. Meble loftowe są natomiast proste i funkcjonalne. Nie jest też ich w pomieszczeniu zbyt wiele. Decydując się na urządzenie salonu w stylu loftowym, świetnym rozwiązaniem będzie między innymi zastosowanie czerwonej cegły na jednej ze ścian. W połączeniu z drewnianą podłogą będzie prezentować się niezwykle efektownie. Szara sofa sprawdzi się idealnie w takim pomieszczeniu. Pamiętajmy, że każdy mebel powinien być przemyślany i funkcjonalny. Styl loftowy wyróżnia się prostotą i małą ilością dodatków. Jednak mimo wszystko wnętrza industrialne są niezwykle stylowe, a całość tworzy wyjątkowy klimat.

Jadalnia w stylu loftowym

W jadali w tym stylu powinien znaleźć się przede wszystkim duży stół loft rozkładany. Powinien być prosty i solidny. W stylu industrialnym zazwyczaj możemy znaleźć stół z blatem wykonanym z drewna, na czarnych metalowych nogach. Takie rozwiązanie idealnie wpasuje się w klimat panujący w mieszkaniu. Do loftowego stołu warto także dobrać odpowiednie krzesła. Najlepiej sprawdzą się wykonane z drewna lub metalu. Świetnym rozwiązaniem będzie także połączenie tych dwóch materiałów. Nad stołem obowiązkowo powinna znaleźć się lampa. Zazwyczaj są to po prostu żarówki zwisające na czarnych kablach. Nawiązują one do stylu, jaki panował niegdyś w starych fabrykach na Manhattanie. Kable czy rury, które zazwyczaj staramy się ukryć, w przypadku stylu loftowego stają się dekoracją i nadają wnętrzu charakteru.

Dodatki w stylu loftowym

Mimo, że w mieszkaniu w stylu loftowym ilość dodatków jest ograniczona, to jednak warto, aby się pojawiły. Przede wszystkim bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie, które stanowi także funkcję dekoracyjną. Klosze do żyrandoli w stylu loftowym powinny być wykonane ze szkła. Można z nich także zrezygnować, zostawiając same żarówki, zwisające na czarnych kablach. Wybierając oświetlenie o ciepłej barwie, nawet pomieszczenie urządzone w tak minimalistyczny sposób, może być niezwykle przytulne. Świetnym dodatkiem będą także metalowe doniczki na kwiaty czy klasyczne, szare zasłony w oknach. Pamiętajmy, aby nie przesadzić z ilością dekoracji i utrzymać we wnętrzu prostotę i minimalizm.