Jak spędzić święta w tym roku?

Jak spędzić święta w tym roku?

Tegoroczna Gwiazdka to pierwszy od kilku lat okres świąteczny bez żadnych ograniczeń w naszym kraju. Nie musimy martwić się limitem zaproszonych gości, którzy siądą do wigilijnego stołu, a także zdecydowanie większym ryzykiem potencjalnego zakażenia. Możemy wrócić do zwyczajów, które kultywowaliśmy od lat lub rozpocząć zupełnie nowe.

Wyjazd poza miasto

Wielkomiejski zgiełk przerasta niektórych z nas. Szczególnie dotyczy to pracowników zdalnych. Co prawda wykonywanie obowiązków zawodowych z perspektywy własnego mieszkania jest bardzo wygodne, aczkolwiek w pewnym momencie może zabraknąć w nim wyjątkowości oraz magii. Właśnie dlatego coraz więcej osób wybiera spędzenie świąt poza domem. W Polsce mamy naprawdę wiele miejsc, w których atmosfera Bożego Narodzenia wręcz wybornie komponuje się z naszymi oczekiwaniami. Jeżeli nie chcemy wyjeżdżać w góry lub wybierać hotelu, istnieje bardzo dużo opcji wynajmu nieruchomości. Ełk, Zielona Góra, Rzeszów - w okolicach wielu miast w całej Polsce możemy spędzić czas świąteczny w ciszy i spokoju.

Tradycje zachowane

W każdym domu mamy do czynienia ze zwyczajami, które charakteryzują właśnie takie spędzanie świątecznej kolacji oraz następujących dni. Nieodzownym elementem w wielu polskich domach jest świecąca choinka, pod którą znajdują się prezenty. Znajdziemy miłośników ekstrawaganckiego podejścia do jej ubioru i wykorzystania rozmaitych barw bombek, girland i światełek. Nie da się jednak ukryć, że coraz więcej osób szuka neutralnych lub jednokolorowych rozwiązań. Oczywiście bardzo duże znaczenie mają także sposoby przyjmowania gości. Niektórzy witają się opłatkiem, natomiast inni rezygnują z tej tradycji i skupiają się na celebracji spotkania ze swoimi bliskimi, aniżeli podkreślania religijnego znaczenia Świąt Bożego Narodzenia.

A co z kolacją?

Dwanaście potraw bez mięsa przyjęło się do naszej tradycji naprawdę mocno, podobnie jak zabijanie karpia w wannie. Z obydwu tych zwyczajów rezygnuje się z innych powodów. Uśmiercanie ryby we własnym domu jest po prostu niehumanitarne, natomiast zwyczaje żywieniowe wielu osób często nie pozwalają na przygotowanie tradycyjnego posiłku. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na coraz większe przekonania Polaków do dobrego wina w trakcie Wigilii. Projekty domów z piwnicą pozwalają nam znaleźć miejsce na takie butelki, które są przeznaczone na specjalne okazje, takie jak spotkanie przy świątecznym stole.